Синдром на раздразнените черва по време на бременност

3 декември 2023 г.

 Синдром на раздразнените черва по време на бременност

Синдромът на раздразнените черва е разстройство на червата, което води до честа коремна болка и дискомфорт. Този Синдром е различен от възпалителното заболяване на червата. Синдром на раздразнените черва и други стомашно-чревни проблеми често възникват по време на бременност поради хормонални промени, стрес и промени в начина на живот. Този Синдром може да се контролира у дома с лекарства, които могат да осигурят дългосрочни ползи и да подобрят качеството на живот.

Причини за Синдромът на раздразнените черва по време на бременност

Връзката между Синдромът на раздразнените черва и бременността не е напълно известна и няма достатъчно убедителни проучвания. Съществуват някои фактори, свързани с бременността, които могат да увеличат шансовете за развитие на Синдромът на раздразнените черва по време на бременност.

  • Хормонални промени: Червата се влияят пряко от хормоните и нервните сигнали на мозъка (ост черва-мозък).
  • Повишените хормони на яйчниците, като естрогени, засягат червата и могат също така да променят нервните сигнали. Това може да накара червата да станат свръхчувствителни и по-подвижни.
  • Високите нива на прогестерон може да доведат до освобождаване на гладкомускулни влакна, главно за намаляване на маточните контракции и избягване на преждевременно раждане. Но това има страничния ефект на забавяне на подвижността на дебелото черво, което води до запек.
  • Обичайно е да се наблюдава пирозия и оригване, вероятно обяснено със забавено храносмилане и гастроезофагеален рефлукс чрез освобождаване на долния езофагеален сфинктер и отвора на диафрагмата. Това също може да причини стомашно-чревни проблеми като гадене, повръщане и киселини.
  • Може също така да има повишаване на имунния отговор на чревната лигавица. Това може да доведе до Синдромът на раздразнените черва.
  • Психологически причини: Бременните жени често могат да изпитват психически стрес по различни причини. Стресът може да повлияе на нервните сигнали, изпращани от мозъка към червата, което ги прави по-чувствителни и ги кара да се свиват повече. Жените с тревожност или депресия може да са предразположени към развитие на Синдромът на раздразнените черва поради психологически фактори.
  • Натиск от матката: Растящият плод кара матката да се уголемява, причинявайки натиск върху стомашно-чревната система. Може да причини чести коремни спазми и промени в навиците на червата.

Някои несвързани с бременността причини включват стомашно-чревни инфекции, като паразитни и бактериални инфекции, които могат да се разпространят чрез консумация на замърсена храна и вода. Този тип заболяване се нарича постинфекциозен Синдромът на раздразнените черва.

Често срещани симптоми на Синдромът на раздразнените черва

Състоянието е разделено на три типа, Синдромът на раздразнените черва - C ( със запек), Синдромът на раздразнените черва -D ( с диария) и Синдромът на раздразнените черва -M (със смесени навици на червата). Някои бременни жени може да забележат подобрение на симптомите, докато при някои може да се влошат. Симптомите могат да се появят на всеки етап от бременността.

Признаците и симптомите, които често се наблюдават са:

  • Диария
  • Запек
  • Спазми и болки в корема
  • Подуване и газове
  • Промяна в навиците на червата
  • В някои случаи може да се появи загуба на апетит
 Синдром на раздразнените черва по време на бременност

Диагностика и лечение на Синдромът на раздразнените черва по време на бременност

Няма специфична диагноза и лечение на Синдромът на раздразнените черва. Лекарят може да провери симптомите и да назначи различни изследвания, за да изключи други проблеми, като инфекции, непоносимост към лактоза, непоносимост към глутен и улцерозен колит. По-важното е да сте сигурни, че няма органична лезия или тумор, които да обяснят тези стомашно-чревни симптоми.

Лечението се фокусира върху идентифициране на причините за коремен дискомфорт и овладяване на симптомите, за да се предотврати дискомфорт. Следните лечения могат да се приложат, ако сте диагностицирани със Синдромът на раздразнените черва по време на бременност.

  • Медикаменти: Използването на лекарства без рецепта за лечение на Синдромът на раздразнените черва по време на бременност обикновено не се препоръчва поради потенциалните вредни ефекти. Обикновено могат да се предписват лекарства за намаляване на диарията или за подобряване на движението на червата в случай на запек. Предписаното лекарство може да варира в зависимост от различни фактори, включително тежестта на Синдрома и триместъра на бременността. Може да включва лаксативи, спазмолитици и газ абсорбиращ въглен. Говорете с Вашия лекар, за да Ви предпише лекарства за лечение на Вашето специфично състояние.
  • Хипноза: Лечението на Синдромът на раздразнените черва с помощта на хипноза е доказано ефективно в няколко клинични проучвания. Процесът на хипнотерапия за лечение на Синдромът на раздразнените черва включва прогресивна релаксация с помощта на усещания, ясно базирани на симптомите на индивида. Хипнозата може да се проведе с други терапии, като когнитивна терапия, в зависимост от отговора на пациента.

Избягвайте да използвате билки за лечение на Синдромът на раздразнените черва, тъй като не всички са безопасни за бременни жени.

Домашни средства за лечение на Синдрома на раздразнените черва

Симптомите на Синдрома на раздразнените черва могат да бъдат контролирани. Можете да обмислите следните насоки, за да намалите дискомфорта в стомаха.

1. Промени в хранененто

Диетичните промени включват пиене на достатъчно количество вода и избягване на храни, произвеждащи газове, като броколи, зеле, кълнове, храни, съдържащи излишни подправки и някои храни, които могат да доведат до повишено образуване на газове. Бързата захар и газираните и алкохолни напитки трябва да се избягват по време на бременност.

Проучванията показват, че някои хора със Синдром на раздразнените черва съобщават за подобрение на симптомите на диария, ако спрат да ядат глутен (пшеница, ечемик и ръж), дори и да нямат целиакия.

Изработена е така наречената FODMAP диета : "fermentable oligo-, di-, mono-saccharides and polyols", което в превод означава : „ферментеруеми олигозахариди, дизахариди, монозахариди и полиоли“. Скорошни резултати от проучване показват, че намаляването на консумацията на ферментиращи олиго-, ди- и монозахариди и полиоли е помогнало за намаляване на симптомите на Синдром на раздразнените черва.

Някои храни, богати на ферментеруеми олигозахариди, дизахариди, монозахариди и полиоли, които можете да избягвате са:

  • Боб и леща
  • Някои плодове, като праскови, круши, ябълки и череши
  • Някои зеленчуци, като лук, чесън, аспержи и артишок
  • Пшенични продукти
  • Млечни продукти

Може да не проявявате еднаква чувствителност към всички храни с високо съдържание на ферментеруеми олигозахариди, дизахариди, монозахариди и полиоли. Затова водете хранителен дневник, за да отбелязвате храната, която ядете, и изяденото количество. Можете да използвате дневника, за да проверите последното си хранене, когато развиете симптоми, и също така да го споделите с Вашия лекар.

Тези, които имат Синдром на раздразнените черва със запек, могат да го облекчат със следните методи:

  • Пийте повече вода
  • Включете храни с високо съдържание на фибри, като плодове и зеленчуци
  • Включете естествени източници на фибри в диетата

Можете също така да опитате следните общи диетични промени, за да сведете до минимум шансовете за стомашно-чревен дискомфорт.

  • Намалете до минимум приема на мазни или пържени храни
  • Избягвайте газирани напитки и напитки с кофеин като чай и кафе
  • Яжте по на често, по-малки количества
  • Яжте бавно на малки хапки

Добавянето на пробиотични храни или добавки към Вашата диета може да помогне за подобряване на Вашите симптоми. Говорете с Вашия лекар, за да вземете информирано решение.

2. Промени в начина на живот

Те включват контролиране на всички причини, които водят до симптоми на Синдром на раздразнените черва. Може да обмислите следните мерки:

  • Избягвайте тревожност, депресия или стрес.
  • Опитайте техники за релаксация, като нежни дихателни упражнения, ходене и други дейности, като слушане на музика, които може да Ви отпуснат.
  • Откажете пушенето и алкохола.
  • Обърнете се към групи за подкрепа или имайте социален кръг, за да говорите за Вашите предизвикателства по време на бременността. Може да Ви помогне да излеете чувствата си и да се чувствате по-малко стресирани.
  • Консултирайте се с консултант или психолог, за да научите начини за справяне с депресията или тревожността.

Няма специфични и широко признати усложнения на бременността, свързани със Синдром на раздразнените черва. Въпреки това, едно проучване отбелязва, че спонтанен аборт, извънматочна бременност, прееклампсия и мъртво раждане са усложнения от наличието на Синдром на раздразнените черва преди бременността. Въпреки това, няма допълнителни проучвания или убедителни изследователски данни, които да доказват, че Синдром на раздразнените черва може постоянно да повишава риска от тези състояния при повечето жени. Синдромът може да продължи дълго време или цял живот, но не причинява трайно увреждане на червата, не е животозастрашаващо и не увеличава риска от други стомашно-чревни проблеми.

Използвани източници:

1. Irritable bowel syndrome. https://www.mountsinai.org/health-library/diseases-conditions/irritable-bowel-syndrome

2. Moosavi et al.; (2021); Irritable Bowel Syndrome in Pregnancy. https://journals.lww.com/ajg/fulltext/2021/03000/irritable_bowel_syndrome_in_pregnancy.15.asp

3. Pregnancy and Irritable Bowel Syndrome. https://aboutibs.org/living-with-ibs/pregnancy-and-ibs/

4. Irritable Bowel Syndrome (IBS). https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4342-irritable-bowel-syndrome-ibs

5.Women and Irritable Bowel Syndrome (IBS). https://www.med.unc.edu/ibs/wp-content/uploads/sites/450/2017/10/IBS-in-Women.pdf

Контакти

Медицински Център Терзийки

ул. "Славянска" 60, Благоевград

от вторник до четвъртък

от 09:00 до 16:00 ч.

с предварително записване

локация Медицински Център Терзийски